3 marca Katolickie Radio Podlasie wyemitowało audycję Waldemara Jaronia, który rozmawiał z Kołem Gospodyń Wiejskich „Górznianeczki” z Górzna w powiecie garwolińskim. POSŁUCHAJ

Koło Gospodyń Wiejskich „Górznianeczki” z Górzna skupia 33 kobiety. Panie są w różnym wieku, czynne zawodowo i emerytki. Wszystkie są młode duchem, aktywne i twórcze. Prowadzą imponującą działalność, przejawiającą się w różnych formach.Ostatnio zajęły pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Skarby w słoiku” za przygotowanie przetworów „Mięso – Smak Babuni”.


Cztery lata temu grupa aktywnych pań z Górzna postanowiła reaktywować w swojej miejscowości Koło Gospodyń Wiejskich, którego początki sięgają połowy ubiegłego wieku.

Oprócz muzyki ludowej prezentowanej na różnych uroczystościach gminnych czy powiatowych, przygotowują festyny charytatywne, serwują potrawy regionalne. Reprezentują gminę na uroczystościach powiatowych i często są zapraszane do innych gmin. Panie z KGW w Górznie podtrzymują wiedzę o wiejskich tradycjach, dbają o znajomość przyśpiewek ludowych oraz obyczajów lokalnych. Przygotowują skecze, monologi, poszerzają repertuar o pieśni ludowe, ponadto działają na polu kulinarnym, przygotowują dawne dania. Są bardzo pomysłowe, a ich projekty owocują wieloma działaniami, co w połączeniu z talentami muzycznymi, kulinarnymi i innymi sprawia, że miło i pożytecznie spędzają czas. Mocnymi stronami koła są aktywność, wytrwałość i motywacja do podejmowania nowych działań.

W każdy wtorek o 12:40 na antenie Katolickiego Radia Podlasie prezentowana będzie różnorodna działalność Kół Gospodyń Wiejskich. Dzisiaj, 3 marca o działalności „Górznianeczek” z Górzna opowiedziały przewodnicząca Koła Adela Mańkowska i Jadwiga Przybysz. Z paniami rozmawiał Waldemar Jaroń.

POSŁUCHAJ

(Visited 75 times, 1 visits today)

Dorota Karpeta

View all posts

POLECAMY