Panie Z Zahorowa śpiewają już od lat 80-tych XX wieku. Zespół w roku 2019 obchodził swoje 25-lecie istnienia. Kierownikiem grupy jest Halina Patrejko.

Zespół „Na swojską nutę” bierze czynny udział w dożynkach gminnych, powiatowych, występuje na różnych uroczystościach okolicznościowych, parafialnych. 

Prezentuje się podczas biesiad nadbużańskich, sejmików wiejskich, przeglądach m.in. w Stoczku Łukowskim, spotkań folklorystycznych. Zespół reprezentował powiat bialski cztery razy na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. Zdobył II i III miejsce. 

Początki zespołu były bardzo trudne. Panie występowały w uszytych przez siebie strojach i jako jedyne w gminie Piszczac reprezentowały ją na każdej imprezie okolicznościowej. Za tę pracę zespół został nagrodzony przez władze gminne, które przyznały mu medal za zasługi dla gminy Piszczac. W XV i XXV-lecie zespołu Marszałek Województwa Lubelskiego przyznał paniom nagrodę kulturalną Województwa Lubelskiego. Członkinie zespołu pozyskały strój podlaski z kufra, spódnicę „pasiaki”, chustki malinifki i bluzki z pereborami. Panie nadal podtrzymują kulturę ludową.

(Visited 130 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY