Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie liczy 20 osób i działa od 2014 roku. KGW powstało, aby kontynuować tradycję istniejącego w latach 50-tych i 60- tych, Koła w Kębłowie. Ma na celu umożliwienie wspólnego aktywnego spędzania czasu, dzielenia się własnymi talentami i pasjami oraz pracy na rzecz integracji mieszkańców sołectwa.

Inicjatorem reaktywacji działającego przed laty KGW w Kębłowie był były sołtys Jerzy Pieńkosz. Działalność Koła ułatwia posiadanie własnej siedziby – świetlicy wiejskiej w Kębłowie. Dzięki przychylności Burmistrz Żelechowa oraz wspólnego zaangażowania członków Koła i ich bliskich świetlica jest systematycznie doposażana, a w bieżącym roku, dzięki pozyskaniu przez gminę Żelechów dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostanie wykonana jej rozbudowa o dodatkowe pomieszczenia wraz z zapleczem, co pozwoli jeszcze lepiej służyć podejmowanym przez Koło działaniom.

Pomimo krótkiego, 4-letniego stażu KGW w Kębłowie może pochwalić się bogatą działalnością społeczną, artystyczną, kulturalną i integracyjną. Wśród wydarzeń organizowanych przez KGW oraz tych, w których członkinie Koła wzięły udział warto wymienić: wspólne świętowanie imprez okolicznościowych (Bal Przebierańców, Sylwester, Andrzejki, Ostatki, Dzień Kobiet,), organizowanie ognisk integracyjnych dla mieszkańców Nowego i Starego Kębłowa, organizowanie wycieczek integracyjnych (Sandomierz, Kazimierz nocą, Lublin, Warszawa, wizytę w Sejmie RP, udział w Roztańczonym Narodowym), udział w nagraniach programu Mali Giganci i Must Be The Music, zorganizowanie zajęć aerobiku, organizowanie bram weselnych, spotkania i wyjazdy integracyjne z KGW Łomnica. Cykliczne spotkania członkiń Koła organizowane są w celu wykonywania prac artystycznych, przeznaczanych na kiermasze i festyny oraz przygotowanie potraw kulinarnych na degustację podczas imprez okolicznościowych. Koło dwukrotnie reprezentowało Gminę Żelechów podczas Powiatowych Dożynek w 2014 i 2016 roku. W 2016 roku Koło razem z Burmistrz Żelechowa – Panią Mirosławą Miszkurką gościło w swoich progach Panią Marię Koc – Wicemarszałek Senatu oraz Pana Grzegorza Wożniaka – Posła na Sejm RP podczas wizyty studyjnej w Gminie Żelechów. KGW w Kębłowie prowadzi kronikę swojej działalności.

Wydarzenia publiczne i inicjatywy, w których uczestniczyło KGW: Dożynki Powiatu Garwolińskiego – reprezentacja Gminy Żelechów w latach 2014 i 2016. Coroczne obchody Dni Żelechowa – stoiska gastronomiczne i rękodzieła, Jarmarki Bożonarodzeniowe w Żelechowie – przygotowanie stoiska z świątecznymi potrawami oraz świątecznymi wyrobami artystycznymi,  Orszak Trzech Króli – stoiska gastronomiczne, KGW Kębłów współpracuje z miejscową Szkołą Podstawową. Było również inicjatorem akcji charytatywnej, polegającej na przeprowadzeniu zbiórki środków finansowych jako pomoc dla pogorzelców z sołectwa Stary Kębłów. Uczestniczyło także w organizacji Dnia Dawcy Szpiku w Żelechowie oraz w zbiórce artykułów i środków finansowych dla Centrum Zdrowia Dziecka. Wspomaga również Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych w Żelechowie, przekazując słodkie wypieki na Rodzinny Piknik.

Osiągnięcia KGW: zebranie podczas zbiórki charytatywnej dla pogorzelców ponad 10 tys. zł.,  gościna Wicemarszałek Senatu Pani Marii Koc podczas wizyty studyjnej w Żelechowie, wizyta w Sejmie RP na zaproszenie Posła na Sejm Pana Grzegorza Woźniaka, reprezentacja Gminy Żelechów podczas Dożynek Powiatu Garwolińskiego. Elementem charakterystycznym stroju członkiń KGW w Kębłowie są czerwone korale i spódnice w wersji mini. Dobór jednolitych strojów był dla członkiń Koła świetną zabawą. Podczas wspólnej wyprawy na targ każda z pań chciała wyglądać elegancko i z wdziękiem. A że rozmiary różne – łatwo nie było. Stąd powstało zapisane w kronice Koła z powyższej okazji hasło – „Za ciasna spódnica, za duży klin, za dużo sadełka, a diabli z nim!!!” Wśród kulinarnych wyrobów KGW w Kębłowie znajduje się pyszny tradycyjny bigos gotowany z własnoręcznie kiszonej kapusty według lokalnych przepisów, domowy smalec oraz sezonowe nalewki. Znaczną część działalności KGW stanowi działalność artystyczna – członkinie Koła wykonują prace artystyczne i rękodzieło rozmaitymi technikami – decoupage, wiklina papierowa, ręcznie malowane ozdoby ceramiczne, drewniane i szklane, ozdoby świąteczne, wielkanocne palmy, wyroby krawieckie dla dzieci. Przedmioty wykonywane przez KGW Kębłów cieszą się dużym zainteresowaniem podczas lokalnych kiermaszy i festynów.

Swoje umiejętności stale doskonalą. Obecnie członkinie Koła szkolą się w policealnym studium florystycznym w Rykach. Podczas wspólnego przygotowania produktów kulinarnych oraz artystycznych rozwija się również twórczość literacka Koła, czego dowodem są załączone do zgłoszenia dwa wiersze, powstałe spontanicznie podczas wspólnego kiszenia kapusty oraz przygotowania dożynkowego wieńca. Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie wyróżnia wszechstronność zainteresowań i działalności – od kulinarnych, artystycznych po kulturalne, rozrywkowe i integracyjne. Aktywnie włączają się w działalność gminną i charytatywną.

Członkinie bez wątpienia posiadają artystyczne dusze, a swoje zdolności chętnie rozwijają i doskonalą. Swoją postawą sprzyjają integracji lokalnych mieszkańców. Są niezwykle pogodne, słyną z zamiłowania do tańca, muzyki i wspólnej dobrej zabawy. Jak twierdzą członkinie „Tydzień bez spotkania w KGW to tydzień stracony”. Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie aktywnie działa na terenie sołectw Nowy i Stary Kębłów, gminy Żelechów oraz powiatu garwolińskiego. W swojej działalności nawiązuje do tradycyjnych receptur i metod kulinarnych funkcjonujących w regionie – jak kiszenie kapusty czy ogórków.

Materiał dotyczący KGW w Kębłowie można usłyszeć w Archiwum Dźwięków Radia Podlasie. POSŁUCHAJ

Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Redakcja wykorzystuje materiały nadesłane przez uczestników turnieju.

(Visited 308 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY