Zespół śpiewaczy Łobaczewianki od 7 lat reprezentuje Gminę Terespol na różnych imprezach na terenie macierzystej gminy, powiatu bialskiego oraz województw: mazowieckiego i podlaskiego. Zespół działa w ramach Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego. Przewodniczącą stowarzyszenia jest Jolanta Gawryluk

Główne cele to kultywowanie tradycji ludowych, integracja lokalnego środowiska, promocja naszej Gminy oraz współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Nasze osiągnięcia to: założenie zespołu śpiewaczego Łobaczewianki, który istnieje 7 lat i reprezentuje Gminę Terespol na różnych imprezach na terenie gminy Terespol, powiatu bialskiego oraz innych województw mazowieckiego i podlaskiego. Zespół wystąpił również na dniach miasta Brześć.

Zespół bierze udział w przeglądach konkursowych. W 2015 r. zajął I miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. Kolejnym naszym osiągnięciem są kulinaria regionalne i tradycyjne. Od 7 lat startujemy w Ogólnopolskim Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów i co roku otrzymujemy nagrody za nasze specjały. W 2012 r. zdobyliśmy III miejsce za „Klbiny” i „Gołąbki podolskie”, w 2013 r.  I miejsce za „Bukiet nalewek leśno-ogrodowo-łąkowych” ,w 2014 r. wyróżnienie za „Pierogi żniwne i zupę nadbużańską”, w 2015 r. III miejsce za „Barszcz chrzanowy i Golasy z kaszy gryczanej z serem” oraz nominacja potrawy „Golasy z kaszy gryczanej z serem” do prestiżowej nagrody Perła 2015 w Poznaniu, gdzie na międzynarodowych Targach Polagra Food „Golasy” otrzymały Perłę 2015, również wpisałyśmy ten produkt na Listę Produktów Tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2017 r.  I miejsce za „Boczek po staropolsku” , I miejsce za potrawę tatarską „Piermiacze” i I miejsce w kategorii gastronomia za potrawę kresów wschodnich „Kakory”.

„Kakory” otrzymały również prestiżową nagrodę Perła 2018 r. w Poznaniu i zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w 2019 r.  W 2018 r. I miejsce za ,,Rybę w soli,, ,II miejsce za zestaw potraw tatarskich „Zupa łagman i cybulniki”.

Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego wielokrotnie reprezentowało województwo lubelskie na „Sielskich Smakach” w Warszawie, na Targach „Agro Park” w Lublinie, na Narodowej Wystawie Rolniczej w Poznaniu. Prowadzimy warsztaty kulinarne dla dzieci podczas ferii zimowych. Przeprowadziłyśmy warsztaty kulinarne  potraw tradycyjnych w województwie podlaskim dla dzieci z Litwy i Korycina. Prezentujemy się w lubelskich strojach regionalnych. Naszą siedzibą jest świetlica wiejska w Łobaczewie Małym.

(Visited 219 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY