Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Horodyszczu jako nadrzędny cel stawia kultywowanie tradycji, krzewienie kultury oraz społeczne działania dla rozwoju wsi, by stała się ona przyjaznym miejscem do życia i pracy. Prezesem koła jest Barbara Zając

Działamy dla stworzenia modelu wsi: od przeszłości ku przyszłości, poprzez pielęgnowanie spuścizny historycznej i kulturowej. Wydobywamy i pokazujemy talenty mieszkańców, a tradycyjne umiejętności przekazujemy osobom reprezentującym kolejne pokolenia. Młodsi mieszkańcy wsi mogą te umiejętności twórczo rozwijać i dostosować do obecnych warunków życia.

Przekazywanie pamięci, obyczajów i umiejętności charakterystycznych dla naszej miejscowości następuje poprzez poznawanie wspomnień najstarszych mieszkańców, prezentację czynności, które wykonywano w dawnym gospodarstwie domowym oraz przypomnienie sposobów spędzania wolnego czasu.

Organizujemy różnorodne, przeznaczone dla uczestników w każdym wieku warsztaty, pozwalające rozbudzić zainteresowania i wzbogacić zasób umiejętności, które mogą być wykorzystane w życiu rodzinnym lub społecznym.

Osiągnięcia

Koło Gospodyń Wiejskich istniało w naszej miejscowości już od lat sześćdziesiątych XX wieku, włączając się w unowocześnianie życia codziennego kobiet, jak również uczestnicząc w kulturalnej działalności społeczności lokalnej.

Wznowienie działalności nastąpiło w roku 2016, zaś ponowna rejestracja koła 2 grudnia 2018 roku. W ciągu minionych 3 lat zorganizowałyśmy lub współorganizowałyśmy wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, szkoleniowym czy rozrywkowym. Ich istotnym rezultatem jest zaangażowanie mieszkańców w różnym wieku i związana z tym integracja społeczności i łączność międzypokoleniowa. Koło ma swój wkład zarówno w zakresie pozaformalnej edukacji dzieci, jak i w działaniach na rzecz seniorów.

Szczególnie udanym przedsięwzięciem okazał się projekt „Tak się kiedyś na wsi żyło…”, sfinansowany z funduszu inicjatyw lokalnych. Wśród zrealizowanych działań były spotkania międzypokoleniowe oraz warsztaty garncarskie, kulinarne, rękodzielnicze. Odbył się też wyjazd studyjny dotyczący przygotowania i wykorzystania materiałów roślinnych do wykonywania ozdobnych kompozycji okolicznościowych, który był również okazją do integracji członkiń koła. W ramach podsumowania projektu uczestnicy przygotowali widowisko obrzędowe „Wieczorki” według własnego scenariusza oraz wystawę prac i degustację potraw – wykorzystując umiejętności nabyte podczas warsztatów. Całościowa realizacja projektu została bardzo wysoko oceniona przez przedstawicielki Narodowego Centrum Kultury, władze gminne, jak i mieszkańców wsi.

Jesteśmy dumne, że podczas wspólnych zajęć w kuchni sięgamy do kulinarnego dziedzictwa regionu. Zgłoszone przez nas do konkursu „Bitwa Regionów” heciki horodyskie zostały umieszczone wśród przepisów regionalnych w aplikacji „Polska smakuje”. Wprowadzamy też nowe potrawy i sposoby ich przyrządzania zgodne ze współczesnymi trendami w kuchni. Daje to możliwość wykorzystania w żywieniu rodzin świeżych, sezonowych produktów z własnych gospodarstw lub od lokalnych producentów. Przygotowujemy posiłki dla gości uroczystości parafialnych, gminnych, wiejskich, czy szkolnych; organizujemy okolicznościowe zabawy taneczne, zapewniając atrakcyjne i smaczne menu. W swojej siedzibie dysponujemy profesjonalną, w pełni wyposażoną kuchnią oraz zestawem nakryć dla 150 osób, co pozwala na obsługę imprez w WDK oraz działalność wypożyczalni.

Staramy się kultywować tradycje kultury wsi, dlatego sukcesem możemy nazwać otrzymanie nagrody specjalnej za wieniec dożynkowy (z motywem 100-lecia niepodległości Polski) na Dożynkach Powiatowych w 2018 roku.

Możemy pochwalić się bardzo dobrą współpracą z naszymi partnerami, a są nimi: parafia w Horodyszczu, rada sołecka, Urząd Gminy w Wisznicach, Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach, Wiejski Dom Kultury i Filia Gminnej Biblioteki w Horodyszczu, Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego, zespół śpiewaczy „Polesie”, Ochotnicza Straż Pożarna w Horodyszczu. Współpracujemy też z innymi kołami gospodyń wiejskich z okolicy i uczestniczymy we wspólnych wyjazdach i imprezach.

Plany i perspektywyW perspektywie naszych działań pragniemy zachęcić do działalności w naszym kole większą grupę kobiet młodych, które chciałyby wykazać się aktywnością w obszarach istotnych dla młodszego pokolenia i wzbogacić zakres realizowanych w naszej wsi przedsięwzięć.
W najbliższym czasie włączamy się w organizację obchodów 100-lecia parafii rzymskokatolickiej w Horodyszczu. Zapewniamy poczęstunek o charakterze regionalnym oraz obsługę podczas parafialnego pikniku rodzinnego.
Planujemy również we współpracy z parafią zaproszenie kół gospodyń wiejskich z naszej gminy i  gmin sąsiednich na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Boskiej Horodyskiej. Będzie to również okazja do integracji i wymiany doświadczeń kół działających w okolicy.
W gronie członkiń naszego koła chcemy nadal organizować tradycyjne „wieczorki” o różnorodnej tematyce, zrealizować wyjazd na wspólną wycieczkę (np. do teatru) oraz włączać się w społeczno-kulturalne życie naszej miejscowości.

Strój: Koszulki ze specjalnie zaprojektowanym logo i napisem
Na spotkania w stylu ludowym – kwieciste spódnice, regionalne fartuszki, białe bluzki

Siedziba: Wiejski Dom Kultury w Horodyszczu

Profil działalności: mieszany

Członkinie naszego koła chętnie angażują się w działania związane z kuchnią, ale też rękodziełem (szydełkowanie, haft krzyżykowy, robótki na drutach, nowoczesne techniki zdobnicze). Dzięki temu, że dużą część stanowią panie śpiewające w zespole śpiewaczym „Polesie”, podczas spotkań często rozbrzmiewają pieśni: religijne, ludowe i  biesiadne. W ostatnim czasie próbujemy również swoich sił w małych formach teatralnych.

Talenty członków grupy

Wiele z pań należących do koła lubi i umie dobrze gotować. Talenty kulinarne pozwalają na przyrządzanie zarówno tradycyjnych potraw regionalnej kuchni wiejskiej, jak i dań spełniających wymogi nowoczesnego odżywiania. Pasją niektórych osób jest pieczenie różnorodnych, pysznych i efektownych ciast.
Talent muzyczny reprezentują członkinie zespołu śpiewaczego, które zachęcają do śpiewania również pozostałe osoby. Śpiew wzbogaca wiele imprez: obchody świąt religijnych czy państwowych, jubileusze, pikniki, ogniska itp.

Mamy w swoim gronie także mistrzynie robótek ręcznych. Jedna z pań od wielu lat pasjonuje się szydełkowaniem, a jej dzieła zachwycają formą i precyzją wykonania. Pani Maria wykonuje również arcydzieła techniką haftu krzyżykowego. Inne osoby robią na drutach, szyją, wykonują ozdobne przedmioty stosując nowoczesne techniki plastyczne.

Wytwory i produkty

Potrawa bezmięsna pod nazwą „heciki horodyskie” była przygotowywana przez nasze babcie, obecnie jest nieco zapomniana. Odtworzyłyśmy przepis i wspólnie przygotowałyśmy degustację. Potrawa okazała się bardzo smaczna i prosta w wykonaniu, dlatego została zgłoszona do konkursu „Bitwa regionów”. Obecnie znajduje się w spisie wytworów i produktów regionalnych na stronie internetowej „Polska smakuje” i jest oznaczona certyfikatem: Produkt polski oraz Bezpośrednio od polskiego rolnika.
Rekomendujemy również horodyskie sękacze, znane ze swojej smakowitości. Wypieka je od kilkunastu lat jedna z pań należących do naszego koła. Te charakterystyczne ciasta są ozdobą stołów ze względu na swój atrakcyjny wygląd i pyszny smak.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ(Visited 94 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY