Koło Gospodyń Wiejskich „Turczanki” w Turcu zostało utworzone w grudniu 2018 roku. Dużą motywacją do utworzenia formalnej grupy aktywnych kobiet stało się wybudowanie świetlicy wiejskiej w naszej miejscowości w maju 2018 r. KGW „Turczanki” jako główny cel obrało prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej oraz kulturalno-oświatowej, wspieranie rozwoju obszarów wiejskich oraz przedsiębiorczości kobiet, jak również rozwój form współdziałania, gospodarowania, a także rozwój kultury ludowej. Prezesem koła jest Justyna Sudowska

Nasze KGW liczy obecnie 20 aktywnych i gospodarnych kobiet. W naszym składzie odnajdziemy Panie, które doskonale potrafią: szydełkować piękne serwety, obrusy, firanki, piec pyszne ciasta oraz torty okolicznościowe, wykonywać kwiaty i ozdoby z bibuły i krepiny, śpiewać oraz prowadzić i zachęcać do wspólnej zabawy, przygotowywać tradycyjne regionalne potrawy.

Członkinie naszego KGW są przede wszystkim wspaniałymi inicjatorkami i organizatorkami uroczystości służących integracji i aktywizacji naszej lokalnej społeczności oraz zacieśnianiu więzi rodzinnych i międzypokoleniowych. Staramy się również promować zdrowy tryb życia, zachęcać do prawidłowego odżywiania i aktywnego spędzania wolnego czasu. W miarę możliwości prowadzimy zajęcia fitness w naszej świetlicy. 

Pierwszą naszą wspólną inicjatywą było spotkanie opłatkowe w grudniu 2018 r. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Turca oraz zaproszeni goście. Członkinie KGW przygotowały tradycyjne wigilijne potrawy, były występy dzieci oraz śpiewanie kolęd. Następnie w styczniu br. spotkałyśmy się z mieszkańcami na wspólnym świętowaniu dnia Babi i Dziadka. Była część artystyczna przygotowana przez wnuczęta, słodki poczęstunek i wspólne świętowanie.

W marcu udało nam się sfinalizować zakup naszych strojów szytych na miarę. Kwieciste spódnice, białe koszule z koronką, tradycyjne chusty i obowiązkowe korale mogłyśmy zaprezentować po raz pierwszy podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet, które zorganizowałyśmy w naszej świetlicy. Na spotkanie zostali zaproszeni mieszkańcy Turca, tradycyjnie gospodynie przygotowały mnóstwo pyszności. Oczywiście nie zabrakło wspólnego śpiewania ludowych i sielskich utworów. Pasję do śpiewania staramy się rozwijać również podczas warsztatów wokalnych, organizowanych dzięki pomocy trenerki wokalnej z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach. Przed Wielkanocą obowiązkowym punktem naszej działalności jest wykonywanie palm wielkanocnych, ozdobionych kwiatami z krepiny oraz różnego rodzaju ozdób na świąteczny stół. W tym roku cały dochód ze sprzedaży palm przekazałyśmy okolicznej rodzinie poszkodowanej w pożarze.

Ostatnim naszym przedsięwzięciem było zorganizowanie pikniku rodzinnego dla mieszkańców miejscowości z okazji Dnia Matki i Ojca oraz Dnia Dziecka. Udało nam zaskoczyć wielu poziomem imprezy. Oczywiście była część artystyczna w wykonaniu dzieci, śpiewy, zabawy rodzinne, przepyszne grillowane kiełbaski i duża liczba przekąsek przygotowanych przez członkinie naszego Koła. Można było nacieszyć oko i podniebienie różnorodnością potraw i słodkościami. Dzień ten był jednocześnie rocznicą otwarcia świetlicy wiejskiej. Przygotowaliśmy tablice, na których były zdjęcia pokazujące rok naszych inicjatyw.

Bardzo lubimy stawiać sobie nowe zadania i wyzwania. Jednym z nich było upieczenie pączków i faworków w Tłusty Czwartek. I choć przepisy były różne, wszystkie wypieki znalazły swoich amatorów. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Starych Kobiałkach zorganizowałyśmy świetlicoferie dla dzieci. Program był bardzo atrakcyjny i cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych mieszkańców Turca. Bierzemy także udział w procesjach ,,Poświęcenia pól” czy ,, Bożego Ciała”. Jesteśmy dosyć młodą organizacją, ale najważniejsze dla nas to wspólne działanie jednoczące nas mieszkańców poprzez przypominanie tradycji i kultury, tworzenie nowej i przekazywanie jej następnym pokoleniom.

Na początku działalności nasza grupa spotykała się podczas wykonywania wieńców dożynkowych, od których wszystko się zaczęło. Na zdjęciach przedstawiamy wieńce z roku 2017 i 2018.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

(Visited 69 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY