Koło Gospodyń Wiejskich w Łuzkach działa od 5 lat. Jego głównym założeniem jest działalność na rzecz lokalnej społeczności. Prezesem koła jest Justyna Trębicka.

Zajmujemy się organizacją wszelkiego rodzaju warsztatów, uroczystości, spotkań, podejmujemy liczne inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnej aktywności. W celu uzupełnienia zasobów finansowych pozyskujemy zewnetrzne środki finansowe.

Szczegółowe cele działalności naszego KGW to:1) inicjowanie i kierowanie działań społecznych, edukacyjnych i gospodarczych na rzecz rozwoju oświaty, kultury, nauki, sportu i rekreacji
2) współpraca z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i podmiotami, których pomoc organizacyjna i finansowa może przyczynić się do rozwoju wsi, regionu
3) prowadzenie Koła Gospodyń Wiejskich w Łuzkach
4) działania na rzecz aktywizacji społecznej i kulturalnej mieszkańców wsi
5) integracja międzypokoleniowa
6) rozwijanie i wspieranie działań edukacyjnych i kulturalnych na rzecz dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej
7) ochrona dziedzictwa historycznego i przyrodniczego Wsi Łuzki
8) propagowanie folkloru i realizacja działań na rzecz rozwoju tożsamości społecznej mieszkańców wsi, promocja regionu
9) zwiększenie stopnia współpracy z samorządem lokalnym
10) działalność na rzecz integracji oraz rozwijania kontaktów i współpracy miedzy społeczeństwami
11) zachowanie dziedzictwa oraz tradycji regionalnej i narodowej
12) uczestniczenie w programach pomocowych i bilateralnych Unii Europejskiej oraz innych organizacji z nimi współpracującymi
13) organizowanie spotkań integracyjnych , imprez inicjowanie i wspieranie działalności kulturalnej i rozrywkowej udziałem członków lokalnej społeczności
14) wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz rozwoju wsi
15) współpraca i współdziałanie z władzami samorządowymi gminy i powiatu w celu realizacji zadań należących do właściwości gminy czy powiatu.
16) działania wspierające rozwój społeczeństwa informatycznego
17) organizowanie i upowszechnianie aktywnego wypoczynku oraz dostępu do kultury, sportu i alternatywnych form spędzania wolnego czasu wśród społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem okresu wolnego od zajęć szkolnych tj. ferie, wakacje.

W ramach powyższego podejmowane są regularne inicjatywy zmierzające do poprawy integracji lokalnej i aktywizacji społeczności. W okresie swojej działalności nasze KGW zorganizowało cykl warsztatów rękodzielniczych, warsztaty zagospodarowania terenu, kursy kulinarne, w tym kurs carvingu.

Regularnie od 5 lat organizowane są zabawy sylwestrowe, zabawy ostatkowe, festyny z okazji Dnia Dziecka, wspólne przygotowywanie palm wielkanocnych, a także wiele innych inicjatyw mających na celu zrzeszać nie tylko lokalną społeczność, takie jak Dzień Kobiet, Dzień Patriotyczny pikniki, kuligi zimowe, wyjazdy na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

Nasze KGW uczestniczy również w wielu konkursach: olimpiady gminne, dożynki powiatowe, dożynki wojewódzkie, Bitwa regionów, KONKURS „KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH – WYJĄTKOWE MIEJSCA, WYJĄTKOWI LUDZIE” IV Forum Gospodarcze, Warsztaty Integracji Międzypokoleniowej, Kulinarny Ziołowy Przysmak.

Wielka motywacja i chęć rozwijania działalności naszego Koła zaowocowały wieloma osiagnięciami:


1. Olimpiada Gminna 07.04.2016 r. – Konkurs „Najlepsze pierogi ” – II miejsce
2. Dożynki Powiatowe w Huszlewie 11.09.2016 r. – „Potrawy z ziemniaka na różne sposoby” – I miejsce
3. Olimpiada Gminna 20.04.2017 r. – „Najlepsza potrawa z jaj” – III miejsce
4. Dożynki Powiatowe w Olszance 20.08.2017 r. – „pierogi na różne sposoby” – I miejsce
5. IX Nadbużańskie Ziołowe Spotkanie Koryciny 17.06.2018 r. – „Kulinarny ziołowy przysmak” – Przystawka III miejsce, Deser – I miejsce
6. Dożynki Powiatowe w Łosicach 09.09.2018 r. – „Potrawy z drobiu na różne sposoby” – wyróżnienie
7. Prowadzenie warsztatów kulinarnych dla dzieci w Łosicach 06.02.2019 r.
8. Bitwa Regionów, 11.05.2019 r. – I miejsce w etapie wojewódzkim konkursu za potrawę „dziki bigos z dziczyzną i czerwoną porzeczką” podawany w chlebie.
9. Konkurs „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie” – 2 miejsce za działalność Koła i osiągnięcia kulinarne.

Nasze flagowe produkty i wyroby to: pierogi, beza, rolada ziemniaczana, pasztet jajeczno-pieczarkowy, dziki bigos z dziczyzną i czerwoną porzeczką podawany w chlebie, rolowany boczek z fasolką szparagową, zupa marchewkowa, tortilla z kurczakiem. W najbliższym czasie nasze KGW zajmować się będzie dalszą działalnością na rzecz rozwoju i aktywizacji. We wrześniu nasze Koło będzie brało udziału w ogólnopolskim finale konkursu „Bitwa Regionów” jako reprezentacja województwa mazowieckiego.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ(Visited 103 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY