Zespół Gwizdalanki z Łochowa liczy 9 osób, a działalność prowadzi od 2011 roku. Powstały pod wpływem potrzeby kultywowania, między innymi, tradycyjnych pieśni ludowych przekazujących treści kulturowe łochowskiego regionu.

Udzielają się w Festiwalu Zbliżenia Kultur, „Dniach Łochowa”, podczas Biesiady Twórców Seniorów w Łochowie, w Przeglądzie Wiejskich Zespołów Kabaretowych „Stopa”. Brali udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Teraz my” oraz w powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Wzięli udział w Festiwalu Zbliżenia Kultur „Ligawki 2017” oraz w pierwszej edycji Turnieju KGW Wschodniego Mazowsza w 2018 r.
Do szczególnych osiągnięć zespołu należą: wyróżnienie podczas X MIVENA Etno za Kabaret „Kopa chłopa”, udział w Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów i w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie” a także udział w Festiwalu Miodu i Chleba.
Gwizdalanki same tworzą teksty do piosenek i kabaretowych występów. Zespół tworzą seniorki, które są aktywne społecznie, gotowe do śpiewania w każdej chwili. Łączą śpiew z obrzędami i spotkaniami towarzyskimi. Zespół promuje kulturę ludową przekazywaną z pokolenia na pokolenie, w powiecie węgrowskim i gminie Łochów.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY