Koło Gospodyń Wiejskich w Helenowie w gminie Wiśniew działa od pięciu lat. Prezesem koła jest Dorota Jastrzębska.

W dzisiejszym składzie Koło Gospodyń Wiejskich w Helenowie w gminie Wiśniew działa od pięciu lat, chociaż tradycje aktywności kobiet w naszym środowisku sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Inicjatorem reaktywowania w 2015 roku Koła Gospodyń Wiejskich „Dwórki Heleny” była obecna sołtys naszej miejscowości, pani Dorota Jastrzębska, która miała dużą chęć na zmiany i zapał, by rozbudzić zaangażowanie mieszkańców w życie sołeckie i nie tylko. Można śmiało powiedzieć, że ten cel został osiągnięty, gdyż panie, panowie oraz dzieci są animatorami życia kulturalnego naszej miejscowości, ale również i gminy.

Koło Gospodyń Wiejskich „Dwórki Heleny”, które od 2018 roku jest wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR, liczy obecnie 32 członków – kobiet i mężczyzn.

Dzięki uprzejmości włodarzy gminy Wiśniew siedziba koła mieści się w świetlicy wiejskiej w Helenowie, gdzie również odbywa się znaczna część imprez organizowanych przez Koło Gospodyń. KGW Helenów organizuje okolicznościowe spotkania: Jasełka i Spotkania Noworoczne mieszkańców podtrzymując także tradycję kolędniczą. Co roku, w Święto Trzech Króli sołtys wraz z dziećmi w pięknych strojach królów, aniołków, diabłów, Józefa i Maryi kolęduje od domu do domu, zapraszając mieszkańców na jasełka i wigilię wiejską.

Ponadto Koło organizuje także Gminny Dzień Kobiet w Dobrym Humorze, Festyny Rodzinne, Wieczornice Patriotyczne, warsztaty, wystawy rękodzieła. W imieniu mieszkańców zgłasza wnioski i projekty do konkursów dofinansowanych ze środków unijnych. Koło dba o czystość i porządek wokół świetlicy i placu zabaw. W czasie każdej uroczystości, oprócz zaproszonych artystów, występuje utworzona przez mieszkańców grupa teatralna „Pod Kudłatym Aniołem” w autorskich przedstawieniach i skeczach o tematyce adekwatnej do uroczystości, a swoistą furorę robią o tematyce adekwatnej do uroczystości, a swoistą furorę robią humorystyczne występy mężczyzn podczas Dnia Kobiet.

KGW Helenów uczestniczy także w imprezach kulinarnych i festynach organizowanych przez Urząd Gminy w Wiśniewie, choć kulinaria to nie jest główny obszar naszego działania. Koło aktywnie i z sukcesami brało udział m.in. w Festiwalu Kuchni Regionalnej Z Wiśniowym Smakiem, zdobywając I miejsce za comber sarni w sosie wiśniowym w konkursie na potrawę z wiśniami w tle. Koło bierze także udział Jarmarkach – Bożonarodzeniowym i Wielkanocnym oraz w dożynkach zarówno gminnych jak i parafialnych.

Dożynki – to wydarzenie, w którym niewątpliwie mamy największe sukcesy i można śmiało powiedzieć, że to nasza duma i pasja. Od pięciu lat stajemy na podium w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Wiśniew, w 2018 postanowiliśmy pójść krok dalej i wystartować w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu siedleckiego zdobywając I miejsce i prawo reprezentowania powiatu na dożynkach województwa mazowieckiego w Sierpcu. Tam nasz wieniec i reprezentacja wieńcowa podbiła serca jurorów i wieniec z Helenowa zdobył również I miejsce, z czego się ogromnie cieszymy i jesteśmy bardzo dumni. Z dożynkami 2018 wiąże się wiele pięknych wspomnień, gdyż nasze koło zostało dostrzeżone  w Warszawie i Pan Wojewoda zaprosił nas do reprezentowania województwa mazowieckiego w dożynkach ogólnopolskich w Wąwolnicy, a wieniec podziwiał sam Pan Premier Mateusz Morawiecki co zrelacjonowaliśmy na naszej stronie internetowej, jak również na naszym koncie fb.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
(Visited 120 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY