Jesteśmy Kołem działającym od grudnia 2018 roku. Wcześniej funkcjonowaliśmy jako Sołectwo. Braliśmy czynny udział w różnych lokalnych imprezach tj. festynach charytatywnych, dożynkach i piknikach rodzinnych. Prezesem koła jest Teresa Witak. KGW Budel bierze udział w II Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas dożynek w 2016 roku zajęliśmy 2. miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko promujące wieś. W 2017 roku otrzymaliśmy wyróżnienie za wianek dożynkowy od księdza proboszcza. Naszym popisowym daniem kulinarnym są pierogi z mięsem oraz kapusta z fasolą. Nasi członkowie są uzdolnieni wszechstronnie. Własnymi siłami ogrodziliśmy działkę przy świetlicy wiejskiej. Mieszkańcy sami będą wykonywać altankę na tej działce. Już jest kostka ułożona. Z dotacji otrzymanej za rejestrację KGW otrzymaliśmy 4000 zl. Zakupiliśmy duży namiot na potrzeby KGW oraz stroje dla członkiń.

Próbujemy swoich sił w rękodziele, a nawet w muzyce. Pierwszy nasz występ odbył się podczas imprezy „Ostatki na ludowo” w Krzywdzie. Wykonałyśmy piosenkę własnego autorstwa „Hymn Budla”. Nasze prace były sprzedawane na kiermaszu wielkanocnym w Łaskarzewie. Wykonałyśmy: palmy, stroiki i karty wielkanocne. Oprócz rękodzieła na naszym stoisku można było się posilić bardzo dobrym ciastem. Nasze pierogi i kapusta z fasolą oraz inne potrawy cieszą się ogromną popularnością, mają swoich smakoszy, dlatego często jesteśmy zapraszani do innych, okolicznych wiosek na imprezy lokalne np. odpust w Górkach i wystawę koni. Naszymi następnymi specjałami są: nalewki, dżemy, przetwory, soki, chleb, smalec, ogórki kiszone, lemoniada miętowa.

Nasze członkinie mają talenty manualne. Wykonują przepiękne kwiaty z bibuły i wikliny papierowej. Wyplatają kosze, dzbanki i wiele innych rzeczy. W dalszych planach chcemy rozwijać się jeszcze bardziej. Naszym głównym celem jest budowa świetlicy wiejskiej, mamy już plac ogrodzony, skompletowane dokumenty. Staramy się pozyskać fundusze zewnętrzne na budowę świetlicy, ponieważ gminy nie stać na samodzielne jej wybudowanie.

(Visited 166 times, 1 visits today)

Krzysztof Pełka

View all posts

POLECAMY